شهــر مشهــد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران می‌باشد.شهر مشهد دارای آب و هوای متغير، اما معتدل و متمايل به سرد و خشك است و از تابستان‌های گرم و خشك و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است.بیش از ۹۳٪ مردم مشهد فارسی زبان هستند. مشهد بزرگ‌ترین کلان‌شهر مذهبی جهان نیز می باشد این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ برگزیده شده است سوغات مشهد بیشتر زعفران، زرشک، نبات، آجیل و خشکبار و همچنین چرم صنعتی (به صورت زینتی) و صنعت فرش می باشد .از دیگر محصولات مهم کشاورزی مشهد غلات، چغندر قند و محصولات جالیزی می‌باشند.از صنایع موجود در مشهد می‌توان به صنایع غذایی، پوشاک، چرم، تولیدمصالح ساختمانی، صنایع فلزی و صنایع دستی نیز اشاره کرد که از این میان حدود ۴۰ درصد صنایع مشهد متعلق به صنایع غذایی، صنایع فلزی و صنایع دستی است.
مشهد تنها در فصل تابستان سال ۱۳۸۹ پذیرای بیش از۱۳ میلیون مسافر بوده‌است آمار نشان می‌دهد وجودآرامگاه علی بن موسی الرضا در مشهد موجب شده است که هر سال تعداد زیادی از گردشگران و جهانگردان به مشهد سفر کنند.
مسافران محترم  برای رفتن به حرم مطهر رضوی از محل بیمارستان کافیست به ایستگاه مترو هنرستان مراجعه و مستقیما به میدان بسیج رفته و در آن محل به راحتی با تمام اتوبوسها به حرم مطهر تشرف یابند 

 

قطار شهری 
خط یک قطار شهری مشهد در روز ۲ اسفند ۱۳۸۹ به بهره‌برداری رسید. بر این اساس مشهد بعد از تهران دومین شهر در ایران است که از شبکه حمل و نقل ریلی درون شهری برخوردار می‌شود. در حال حاضر مشهد تنها شهر ایران است که از قطار سبک شهری (LRT) در حمل و نقل درون شهری استفاده می‌کند.
خط یک قطار شهری مشهد جنوب و شمال غرب شهر را در کمتر از ۵۰ دقیقه به هم متصل می‌کند. لازم است ذکر شود که روزانه حدود ۱۰۰هزار نفر از طریق این خط جابجا می‌شوند. در ابتدای راه‌اندازی خط یک، مدت زمان سوار نمودن مسافر هر ۳۵ دقیقه بود که این زمان در حال حاضر به تقریباً ۸ دقیقه کاهش پیدا کرده است. همچنین در ابتدای راه‌اندازی، قیمت بلیط تک سفره 500 تومان بود در حال حاضر ارائه بلیط توسط مسافر، تنها از طریق کارت‌های اعتباری «من کارت» امکان‌پذیر است.
بر اساس پیش‌بینی‌ها، شهر مشهد نیازمند ۵ خط قطار شهری است.
 
* مسیر شماره ۱ LRT به طول ۲۶ کیلومتر از فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد تا منطقهٔ وکیل‌آباد
* مسیر خط 1 قطار شهری مشهد از فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد تا انتهای بلوار وکیل‌آباد 25 کیلومتر را در بر می‌گیرد،
* عملیات اجرایی 19 کیلومتر از این مسیر (نخریسی به وکیل آباد) از آذر ماه سال 1379 آغاز گردید ، 5/10 کیلومتر به صورت زیرزمینی در تونل کم‌‌ عمق و 5/8 کیلومتر در مسیر همسطح طی خواهد شد. این خط در میدان تقی آباد (ایستگاه شریعتی) خط دو را قطع می‌کند.
* مسیر شماره ۲ مترو به طول ۱۴ کیلومتر از انتهای طبرسی شمالی تا میدان فضل بن شاذان
* مسیر شماره ۳ مترو به طول حدود ۲۴ کیلومتر از شهرک ابوذر تا قاسم‌آباد
* مسیر شماره ۴ مترو به طول ۱۴ کیلومتر از شهرک شهید رجایی به خواجه ربیع
* مسیر شماره ۵ منوریل حلقهٔ اتصال خطوط چهارگانه در کمربندی شهر مشهد به طول ۴۷ کیلومتر
 
در طرح قطار شهری مشهد، توسعه خطوط ریلی به شهرهای جدیدی چون گلبهار و بینالود نیز پیش‌بینی و تصویب شده‌است.
در حال حاضر فاز یک قطار شهری به بهره برداری رسیده است .
برای دیدن نقشه مسیرهای قطار شهری اینجا کلیک نمایید